سرخط ویژه
خانه / دسته‌بندی نشده / سفر رئیس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور به دامغان

سفر رئیس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور به دامغان

رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشور به همراه استاندار و هیئت همراه روز پنج شنبهبه شهرستان دامغان سفر کرد.

مسعود سلطانی فر در خلال سفر یکروزه خود به شهرستان دامغان ضمن دیدار با مسئولان و فعالان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، از مسجد تاریخانه و مجموعه چشمه علی این شهر دیدن کرد.

معاون رئیس جمهور در این سفر در بازدید ازمسجد تاریخانه دامغان، گفت: این مسجد به عنوان یکی از آثار تاریخی و فرهنگی شاخص کشور شناخته می شود که نیازمند توجه ویژه مسئولان میراث فرهنگی است.

وی با اشاره به این نکته که آثار تاریخی مختص یک نهاد خاص نیست افزود: آثار تاریخی و گردشگری متعلق به همه ی نهادها است و در این راستا همه ی نهادها باید در حفظ و نگهداری این آثار تلاش نمایند تا ارزش های تاریخی هیچ گاه از بین نرود.

وی با اذعان به اینکه این مسجد نیازمند مرمت و بازسازی است، از آمادگی سازمان متبوع خود برای مرمت تاریخانه خبر داد و تصریح کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه به‌عنوان مالک این مسجد باید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در مرمت این مسجد قدیمی و ارزشمند کمک کند.

مسعود سلطانی فر به پتانسیل های ویژه معنوی ، فرهنگی، بناهای تاریخی و معماری اسلامی ویژه آثار تاریخی دامغان اشاره و تصریح کرد: در راستای استفاده بهینه از این ظرفیت ها باید برنامه ریزی های دقیقی صورت  گیرد که  این امر می تواند این شهرستان را به یکی از قطب های گردشگری استان سمنان و کشور بدل سازد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی کشور در پایان خاطر نشان کرد: شهرستان دامغان قابلیت ارتقا موزه و افزایش تعداد موزه های تاریخی را داراست و بهترین مکان برای این کار مسجد تاریخانه این شهر می باشد.

 ثبت جهانی مسجد تاریخانه، ثبت باغ ایرانی و مجموعه تاریخی فرهنگی چشمه علی، اختصاص اعتبارات لازم در خصوص مطالعه طرح مرمت مسجد تاریخانه و تکمیل و تجهیز سایت موزه تپه حصار دامغان از مهم ترین درخواست های مسئولان شهرستان دامغان از معاون رئیس جمهور بود.

ناصری : نسبت به ضعف مدیریت اداره کل میراث فرهنگی استان  ریاست سازمان و معاون ریاست جمهور را خطاب و تذکر قرارداد و از طرفی نسبت به بدنه کارشناسی اداره کل انتقاد شدیدی داشت . ناصری ادامه داد سزوار است بجای بازدید از غرفه های نمایشگاهی و اتلاف وقت توسط مدیران ارشد سازمان بهتر است به تپه حصار نیم نگاهی داشتید ، به تاریخانه نگاه عمیق تری می داشتید به۱۲۲ آثار ثبت شده دامغان که مربوط به شهر و مردم دامغان نیست کلیه متعلق به تمام مردم این سرزمین است نگاه ویژه می کردید شما در جایگاه معاونت ریاست جمهورمسئول هستید و باید پاسخ مردم را بدهید که چرا به فرهنگ و این مرز و بوم بی احترامی می گذارید؟!

ناصری در پایان از معاون ریاست جمهورتقاضاکرد به دلیل تضییع نشدن حقوق این آثار ملی ، نسبت به بازگرداندن کلیه آثار ، اشیاء و فرهنگ به جا مانده از گذشته به شهردامغان و اختصاص بودجه جهت موزه جامع شهردامغان و نهایتاً در نظرگرفتن اداره ویژه میراث فرهنگی در شهرستان و خارج شدن اعتبارات زیرنظرسمنان و بصورت مستقیم در نظرگرفتن اعتبارات دامغان از سازمان میراث فرهنگی را خواستار شد.

در پایان رضا زارع زاده از اعضاء شورای اسلامی شهر و ریاست شورای شهرستان نیز نسبت به نحوه مدیریت استان و میراث فرهنگی و مشکلات مطروحه در مجموعه چشمه علی و دیگر آثار تاریخی دامغان مطالبی را مطرح و طی یک نامه رسمی موارد مورد درخواست را به ریاست سازمان انعکاس داد.

3 2

bigtheme