سرخط ویژه
خانه / کمیسیون ها / کمیسیون اشتغال و کار آفرینی / راه اندازی مجدد صنعت و هنر قلمکار در دامغان

راه اندازی مجدد صنعت و هنر قلمکار در دامغان

با توکل بر خداوند متعال جلسه کمیسیون اشتغال شورای اسلامی شهر و شهرستان راس ساعت۱۰ صبح روز  پنج شنبه مورخ ۲/۱۰/۹۵ در محل سالن جلسات شهرداری دامغان با حضور اعضای محترم کمیسیون و تعدادی از مسئولین محترم شهرستان ، کارشناسان و علاقمندان به این هنر ارزشمند ، هنرقلمکار برگزار شد در ابتدای جلسه بعد ازتلاوت آیاتی چند از کلام ا…مجید آقای رضا زارع زاده مسئول کمیسیون اشتغال و کارآفرینی شورای شهر دستور جلسه به شرح ذیل بیان نمودند:

۱-بررسی وضعیت قبلی و فعلی هنر قلمکار در دامغان ۲-راههای توسعه و گسترش هنر قلمکار ۳- توسعه و ترویج آموزش قلمکار ۴- چگونگی سرمایه گذاری و تامین منابع مالی ۵- بازاریابی و چگونگی عرضه محصولات تولیدی

سپس حضار در خصوص اهمیت موضوع و راهکارهای اجرایی امرفوق نقطه نظرات خود را مطرح نمودند.

اهم مطالب مطروحه در جلسه به شرح ذیل می باشد:

مفاد جلسه :

۱-صنعت قلمکار در دامغان حداقل قدمت ۳۰۰ ساله دارد۲-حدود سالهای ۶۸ به بعد فقط در کارگاه متعلق به سازمان صنایع دستی که با میراث فرهنگی هم اکنون ادغام شده است ۲۵ تا۳۰ نفر در رشته قلمکار مشغول به فعالیت بودند و لیکن به علت عدم حمایت مالی از طرف دولت این کارگاه که در محل خیابان پاسداران قراردارد تعطیل شد. ۳-هر هنر جو بعد از آموزش ۳ ماهه می تواند در یک ساعت یک متر مربع کار قمکاری را انجام دهد.۴-استفاده از رنگهای گیاهی طبیعی ، تخصص و تعهد بالای هنرمندان و قلمکاران دامغانی و همچنین وجود اساتید متبحر و زبردست در این رشته از جمله مرحوم حاج علی اصغر عبیری و آقایان کسائیان و میرانی نژاد و… ) ۵-با توجه به تولیدات انبوه و شاغلین علاقمند به قلمکار علاوه برتامین نیاز های محلی غالباً با کامیونهای  ده تن به شهرهای دیگر حتی به کشور ژاپن نیز صادر می شد.۶-برای شروع به کار ۵۰ نفر برای آموزش ، وسایل اولیه مثل رنگ پارچه و دیگ بخار وجود دارد و هیچ سرمایه ای لازم ندارد و مرحله اول آموزش به صورت رایگان می باشد.

بعد از بحث و تبادل نظر موارد ذیل به تصویب رسید.

مصوبات جلسه :

۱-مقرر شد امورمربوط به صنعت هنر قلمکار توسط تعاونی ویژه قلمکار یا شرکت تعاونی توسعه و عمران شهر یا شرکت تعاونی فراگیر ملی پیگیری شود.

۲-همزمان با پیگیری امورمربوطه ، طرح توجیهی صنعت قلمکار تهیه گردد.

۳-مقرر شد با شروع کارقلمکار ادارات مربوطه از جمله میراث فرهنگی ، فنی وحرفه ای  ، کمیته امداد و… در جهت تامین نیازهای اولیه و تجهیزاتی ، همکاری لازم با شرکت مربوطه معمول دارند.

۴-کار قلمکار از طریق شرکت تعاونی منتخب در دو بخش آموزش ( برای دواطلبین جدید) و تولید( با همکاری و جذب افرادی که قبلاً آموزش دیده بودند) انجام خواهد گرفت.

۵-کمیته امداد افراد علاقمند تحت پوشش خود را جهت آموزش و فعالیت در بخش تولید به تعاونی مربوطه معرفی نماید و در ازای آن بخشی از هزینه های شرکت را تامین نماید.

۶-بسیج سازندگی سپاه در بخش آموزش و اعطای تسهیلات به شرکت تعاونی و افراد دوطلب کار در این رشته همکاری لازم خواهد نمود.

۷-مراکز آموزشی  فنی و حرفه ای خواهران و برادران در بخش آموزش نهایت همکاری را با شرکت تعاونی مربوطه و منتخب خواهند داشت.

۸-شهرداری و شورای اسلامی شهرهای امیریه ، دیباج و کلاته می توانند نسبت به فعال سازی صنعت قلمکار اقدام و از حمایتهای یاد شده بهره مند گردند

۹- شهرداری دامغان در تامین مکانهای عرضه محصولات تولیدی و صنایع دستی دامغان همکاری لازم معمول خواهد داشت.

جلسه ساعت ۱۲ با ذکر صلوات باتمام رسید.

bigtheme