سرخط ویژه
خانه / اخبار / دومین جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره پسته در سال ۱۳۹۹ در دانشگاه آزاد دامغان برگزار شد

دومین جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره پسته در سال ۱۳۹۹ در دانشگاه آزاد دامغان برگزار شد

به یاری حق دومین جلسه شورای سیاست گذاری هفتمین جشنواره ملی پسته ایران – دامغان در روز شنبه مورخ ۹۹/۳/۱۰ ساعت ۱۱ در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان برگزار شد.

در این جلسه ابتدا آقای زارع زاده دبیر ششمین جشنواره ملی پسته ایران – دامغان ضمن تشکر از میزبانی مدیریت محترم دانشگاه آزاد ، فعالیتها و موفقیت های دانشگاه آزاد واحد دامغان را ستودند و از همکاری این دانشگاه در برگزاری جشنواره های قبل تقدیر و تشکر نمودند سپس گزارشی از فعالیتهای انجام شده و تصمیمات ستاد برای جشنواره هفتم را اعلام نمودند آقای دکتر نعمتی ریاست محترم دانشگاه آزاد واحد دامغان گزارشی از فعالیتها و موفقیتهای دانشگاه آزاد واحد دامغان را بیان نمودند. ایشان در قسمتی از بیاناتشان فرمودند دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با ۶  دانشکده بالغ بر سه هزار دانشجو و بیش از ۱۰۰ عضو هیئت علمی تمام وقت و ۱۳۰ نفر پرسنل رسمی دارد.

در مقطع کارشناسی ارشد جزء ده دانشگاه بزرگ کشور و برتر کشور هستیم و از لحاظ تجهیزات آزمایشگاهی نیز جزء ۵ دانشگاه برتر کشور می باشیم دانشجویان دانشکده دارو سازی ما در سال گذشته دو رتبه اول آزمون پایه بین ۱۸ دانشکده داروسازی ایران را کسب کردند ایشان در خصوص فعالیتهای دانشگاه در بخش پسته نیز اعلام کردند مرکز تحقیقات پسته دانشگاه افتتاح شد و تاکنون اقدامات و اختراعات خوبی از قبیل تولید روغن آرایشی بهداشتی پسته، پودر فرآوری شده پسته، محلول ضدسرمازدگی درختان میوه، نگهداری پسته بصورت تازه به وسیله فناوری نانو، محلول نانو رس، بسته بندی بذر ارقام پسته و … داشته است؛ این مرکز تحقیقات جزء سه مرکز اصلی و عمده تحقیقات پسته در سطح کشور می باشد سپس حاضرین جلسه نیز نکته نظرات خود را بیان نمودند .

 آقای دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه پیشنهاد اعطای جایزه نفیس و ویژه جشنواره پسته را به افراد نخبه بطور سالیانه مطرح نمودند. آقای جزء مومنی مسئول محترم روابط عمومی دانشگاه آزاد اشاره به این موضوع نمودند که جشنواره پسته در دو بخش عمومی و خصوصی اجراء شود بخش عمومی شامل جشنها ، نمایشگاه ، شکرگزاری و… بخش خصوصی شامل برنامه ها و مباحث تخصصی پسته باشد.

خانم دکتر بقایی نیز از اقدامات انجام شده در بخش آزمایش آفلاتوکسین اشاره کردند و خبری خوش دادند که تا زمان برداشت پسته، دانشگاه آزاد دامغان موفق به انجام آزمایش آفلاتوکسین بر روی پسته خواهد شد و این امر کمک شایانی به درجه بندی و صادرات پسته خواهد نمود.

آقای صرفی رئیس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی دامغان نیز با اشاره به تاثیر و دستاوردهای جشنواره بیان داشتند هم اکنون بیش از ۱۱۰ واحد فرآوری پسته در دامغان فعالیت دارند که در گذشته، به تعداد انگشتان دست هم نمی رسید، سال گذشته حدود ۲۰ هزار تن پسته خشک داشتیم و به بازار عرضه شود این به معنای تغییر در باور باغداران که پسته خود را ارزان  و تازه در بازار عرضه نکنند. ایشان اشاره کردند که امسال قرار است حدود ۲۰ کلیپ با موضوعات مختلف در زمینه پسته تهیه و پخش گردد.

آقای دکتر قنبرلائی نیز به دستاوردهای واحد تحقیقات دانشگاه اشاره نمودند که قبلاً به آن اشاره شد، آقای دکتر خواجه زاده نماینده امام جمعه محترم به موضوع ترویج و آموزش در بخش کشاورزی و باغداری اشاره و تاکید نمودند.

آقای خسرو فولادیان معاون محترم برنامه ریزی فرمانداری نیز ضمن اعلام حمایت از برگزاری جشنواره پسته خواستار همکاری بیشتردستگاههای اجرایی با بخش تحقیقات دانشگاه آزاد شدند.

حضار دیگر نیز نظرات کاربردی و مفیدی را مطرح ساختند که به دلیل اختصار از آن عبور می کنیم

در پایان جلسه موارد ذیل به تصویب رسید.

۱- هماهنگی با وزارت محترم جهاد کشاورزی در خصوص حمایت آن وزارتخانه از برنامه های جشنواره ملی پسته دامغان توسط جهاد کشاورزی دامغان

۲-کمیته علمی جشنواره با مسئولیت دانشگاه آزاد فعالیت خود را برای جشنواره هفتم آغاز نماید.

۳- اعضاء کمیته علمی توسط دانشگاه آزاد به ستاد جشنواره پیشنهاد گردند.

۴- امسال چون بیشتر برنامه های جشنواره بدلیل بیماری کرونا به صورت مجازی می باشد، لذا مقرر شد توسط ستاد جشنواره، جهاد کشاورزی و دانشگاه آزاد کلیپهای آموزشی و فرهنگی و هنری تهیه شود.

۵-کمیته علمی پیشنهادات و طرحهای خود را برای جشنواره هفتم تا جلسه بعدی ستاد تهیه و ارائه نماید.

۶- انعقاد قراردادهای پژوهشی با مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد از سوی شهرداری، شورای شهر و فرمانداری پیگیری شود.

جلسه ساعت ۳۰/۱۳ با ذکر صلوات برمحمد(ص) و آل محمد (ص) خاتمه یافت.

bigtheme