سرخط ویژه
خانه / اخبار / دستاوردهای جشنواره ملی پسته ایران – دامغان از زبان دبیرجشنواره

دستاوردهای جشنواره ملی پسته ایران – دامغان از زبان دبیرجشنواره

هو الشاکر

سومین جشنواره ملی پسته ایران دامغان به یاری خدا در روزهای ۲۴ تا ۲۶ شهریور برگزار شد الحمدلله مثل دو جشنواره قبلی برای مردم عزیز شهرمان و موطن ۷ هزارساله ما خیرات و برکات ارزشمندی داشت در این موجز به نکات برجسته جشنواره سوم اشاره می کنم.

۱-جشنواره با حضورمهمانان ، تجار ، کارشناسان و صاحب نظرات ، شرکت های عرضه کننده ادوات ، سموم و کودهای تقویت کننده داخلی و خارجی و… همچنین مشارکت و حضور سبز جمعی از هموطنان ، هم استانیها و همشهریهای عزیز بزرگوار شد.

۲- در برنامه های هنری این جشنواره کمافی السابق از هنرمندان ملی ، استانی و شهرستانی استفاده شد که حدود ۷۰% برنامه های هنری جشنواره متعلق به هنرمندان خوش ذوق و متبحر دامغانی بود.

۳-هزینه های جشنواره حدودیکصد میلیون تومان برآورد شده است که تمامی آن از بخش خصوصی و غیردولتی تامین و یا در حال تامین می باشد ، لذا همانطور که امام جمعه عزیز در خطبه های نماز جمعه مورخه ۲۷/۶/۹۵ فرمودند هیچ بودجه دولتی در این جشنواره هزینه نشده است بلکه آغاز کار با دریافت وام ۳۰ میلیون تومان بوده و انتها هم حمایت مردم عزیز و شرکتها و موسسات غیردولتی بوده است.

۴-اقدامات و دستاوردهای عمده در این جشنواره عبارتند از ۱- برگزاری نمایشگاه ادوات کشاورزی ، عرضه پسته ، صنایع دستی، غذاهای محلی و … ۲- اجرای برنامه های هنری طی سه روز ۳- برگزاری کارگاههای آموزشی برای حدود ۳۰۰ نفر از باغداران عزیز ۴-برگزاری همایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی با مدیریت و برنامه ریزی جهاد کشاورزی استان و شهرستان که حدود ۱۱۰ میلیارد تومان تفاهم نامه با سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در شهرستان دامغان به امضاء رسید.

۵-برگزاری مسابقه غذاهای محلی که با پسته طبخ می شوند و اهداء هدایا به رسم یاد بود به ۸ نفر از برگزیدگان این مسابقه .

۶-شناسایی و تقدیر از ۵ پسته کارنمونه با اهداء تندیس پسته طلایی به آن عزیزان

۷-کمک و تلاش برای ثبت ملی پسته دامغان و انشاءا… پیگیری برای ثبت جهانی آن

۸-انعقاد تفاهم نامه با سفارت تاجیکستان در سه زمینه : میراث فرهنگی و گردشگری ، کشاورزی و صنعت و معدن که به یاری حق در آبانماه این امر در سفارت تاجیکستان با حضور مسئولان بلند پایه استان و سفارت آن کشور نهایی خواهد شد.

۹-انعقاد تفاهم نامه با تجارفعال داخلی و خارجی برای خرید و صادرات پسته دامغان

۱۰-انجام توافقات اولیه برای تملک بخشی از تاسیسات پایانه صادراتی در مرز اینچه برون به منظور تسهیل و تسریع در صادرات کالاهاو خشکبار بویژه پسته دامغان.

۱۱-کمک به صنعت فراوری و بسته بندی پسته که در حال حاضر دو شرکت کار بسته بندی بسیار زیبا و شکیل خود را شروع نموده و با برند پاد ( پسته اصل دامغان ) امسال پسته دامغان را به بازارهای داخلی عرضه نموده اند .

یک شرکت فراوری و بسته بندی جدید پسته با برند ستایش به زودی افتتاح رسمی خواهد شد و اقدام بسیار مهم دیگر احداث سردخانه دوهزارتنی پسته دامغان هست که فاز اول آن انشاء ا… بزودی در شهرک صنعتی دامغان افتتاح خواهد شد.

مؤید باشید.

رضا زارع زاده – دبیرجشنواره

bigtheme