سرخط ویژه
خانه / اخبار / حسن بیگی نماینده دامغان: تاسیس گمرک در دامغان برای صادرات پسته ضروری است

حسن بیگی نماینده دامغان: تاسیس گمرک در دامغان برای صادرات پسته ضروری است

دامغان – ایرنا – نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: پسته دامغان به ثبت جهانی رسیده است ، با دایر شدن نمایندگی گمرک در این شهرستان صادرات آن نیز انجام خواهد شد.

ابوالفصل حسن بیگی پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: پسته دامغان به لحاظ کیفیت و نوع درموسسه های تحقیقاتی دنیا به خوبی شناخته شده و ثبت جهانی آن نیز گام بلندی برای بازاریابی است.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که راه اندازی گمرک دامغان در مراحل نهایی است ، تصریح کرد: این کار در چند ماه آینده به مرحله اجرا می رسد و با توجه به روابط خوب کشور با کشورهای شرق آسیا، انتظار می رود بیشترین صادرات پسته و خشکبار از گمرک دامغان به این نقطه انجام شود.
حسن بیگی به تاثیر خشکسالی روی محصول پسته اشاره و تصریح کرد: بسیاری از باغ های پسته شهرستان دچار سرما زدگی شدند ، دولت به باغداران دارای بیمه خسارت پرداخت می کند و آن تعداد که دارای وام بانکی هستند، از استمهال برخوردار می شوند.
وی با بیان این که به خاطرقرار گرفتن دامغان در مسیر محور تهران – مشهد بخش زیادی از محصول پسته به صورت تازه فروخته می شود، افزود: قیمت فروش محصول پسته به میزان عرضه و تقاضا و کیفیت محصول وابسته است و هیچ عامل دیگری در آن دخالت ندارد.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پنجمین جشنواره پسته که از۱۲ الی ۱۶ شهریور برگزار می شود، فرصت مناسبی برای باغداران و تاجران شهرستان است تا بتوانند با حضور خود در این جشنواره، گام مثبتی در جهت افزایش تولید، کیفیت و صادرات محصول پسته بردارند.
شهرستان دامغان دارای ۱۵ هزار و ۹۰۰ هکتار باغ پسته است که ۱۳ هزار هکتار آن را باغ‌های بارده و ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار دیگر آن نیز به صورت نهال می باشد.

bigtheme