سرخط ویژه
خانه / اخبار / جلسه شورای شهر و شهرداری با مدیرعامل آبفا شهری استان سمنان

جلسه شورای شهر و شهرداری با مدیرعامل آبفا شهری استان سمنان

جلسه شورای اسلامی شهر دامغان با حضور مدیرعامل آبفا شهری استان سمنان برگزار شد.

این جلسه که در روز سه شنبه ۲ مردادماه با حضور اعضاء محترم شورا در سالن جلسات شورای اسلامی شهر دامغان برگزار شد، دکتر طاهری مدیرعامل آبفا شهری استان سمنان، مهندس هنرمند رئیس اداره آب و فاضلاب شهری دامغان و مهندس نصرتی شهردار شهر دامغان حضور داشتند.

در این جلسه ابتدا مسائل و مشکلات مربوط به اجرای طرح فاضلاب شهری توسط زارع زاده ریاست شورا مطرح شد، سپس آقای دکتر طاهری به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

ایشان در خصوص فلسفه اجرای طرح فاضلاب اشاره کردند که در سال ۶۹ قانون تشکیل شرکت آب و فاضلاب تدوین و تصویب شد از سال ۷۲، شرکت کار اجرایی خود را آغاز نمود که در ابتدا مقرر شد در ۱۷۱ شهر کشور طرح جمع آوری فاضلاب اجراء شود. این ۱۷۱ شهر مناطقی بودند که بطور طبیعی و آسان امکان رفع فاضلاب آنها وجود نداشت.

در سال ۸۵ صد شهر دیگر به این تعداد افزوده شد و بعدها موضوع اجرای جمع اوری فاضلاب شهرها از مسیر کارشناسی خارج شد و تقریبا رنگ و لعاب سیاسی و رقابتی به خود گرفت و    ذینفوذان هر شهر و منطقه عَلَم اجرای طرح فاضلاب شهری را برافروختند و این امر سبب شد موضوع به شهرهایی سرایت داده شود که ضرورتی بر اجرای آن طرح پرهزینه نداشته اند. مثل برخی از شهرها در استان سمنان و یا استانهایی که شرایط سهل و طبیعی رفع فاضلاب خود را داشتند.

ایشان در مورد اجرای طرح جمع آوری فاضلاب دامغان اشاره نمودند که براساس بودجه تخصیصی ما عملیات را ادامه می دهیم و ممکن است تا اتمام همه مناطق شهری چندین سال موضوع به درازا بکشد، چون تخصیص بودجه سالیانه دست ما نیست و از این بابت اختیاری نداریم.

دکتر طاهری اضافه نمودند پیش بینی ما آن است که در پایان اجرا طرح حدود ۱۳۵ لیتر آب در ثانیه از مجموع فاضلاب شهری استحصال شود و اکنون به دنبال بخش خصوصی برای واگذاری آب به دست آمده هستیم تا بتوانیم با واگذاری آن هزینه های اجراء و اتمام طرح را تامین نماییم.

دکتر طاهری با اشاره به ماده ۱۵ قانون شرکت آب و فاضلاب متذکر شدند مشتریان ملزم به نصب فاضلاب خود به شبکه فاضلاب شهری هستند، ایشان همچنین هزینه های حق انشعاب و … را در حال حاضر یک میلیون تومان بیان نمودند که در صورت تمایل مشترکین در اقساط ۳۶ ماهه قابل پرداخت می باشد.

در ادامه جلسه سایر حضار، اعضاء محترم شورای شهر، شهردار محترم و رئیس آب و فاضلاب شهرستان و … نیز نقطه نظرات خود را بیان نمودند و در نهایت موارد ذیل به تصویب رسید.

مصوبات جلسه

۱- توسط هیئتی متشکل از نمایندگان شرکت آب و فاضلاب، شورای شهر و شهرداری، فرمانداری و نماینده مشترکین ادامه اجرای طرح جمع آوری فاضلاب در مناطق مختلف شهری اولویت بندی شود.

۲- اقدامات و تدابیر لازم از سوی شرکت آب و فاضلاب برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع فاضلاب صورت گیرد.

۳- توسط هیئتی متشکل از نمایندگان اشاره شده در بند ۱ برای ضرورت یا عدم ضرورت حفاری چاه فاضلاب در مناطقی که طرح جمع آوری فاضلاب در حال اجراست تصمیم گیری شود، تا شهروندان محترمی­که در حال حاضر اقدام به احداث بنا می کنند دوبار هزینه دفع فاضلاب نپردازند. ( هزینه حفر چاه و پرداخت حق انشعاب فاضلاب )

۴- به پیمانکاران تاکید و تکلیف شود متراژ عملیات مرحله­ای خود را کوتاه­تر انتخاب تا در زمانی کوتاه و مناسب حفاری و بازسازی آن­را انجام دهند.

۵- اطلاع رسانی جامع به شهروندان محترم قبل و در حین عملیات حفاری توسط شرکت آب و فاضلاب انجام گیرد. بر این اساس در دو جلسه جداگانه در شهرک مهر و بهارستان اولین نشست­ها برای اطلاع رسانی و بررسی مشکلات مردم طی چند هفته آینده انجام گیرد.

bigtheme