سرخط ویژه
خانه / اخبار / اولین جلسه کمیسیون اشتغال در سال ۱۳۹۸

اولین جلسه کمیسیون اشتغال در سال ۱۳۹۸

رونق تولید سرلوحه فعالیتها در سال جاری

اولین جلسه کمیسیون اشتغال شورای اسلامی شهر دامغان در سال ۱۳۹۸ در روز چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۱/۲۱ راس ساعت ۱۱ در محل شورای اسلامی شهر برگزار گردید.
ابتدا جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید آغاز و سپس آقای زارع زاده رئیس کمیسیون و شورای اسلامی شهر با بیان خیرمقدم و تبریک سال جدید و همچنین اعیاد شعبانیه، به بیان مطالبی در ارتباط با بررسی موانع و راهکارهای رونق تولید و در جهت تحقق شعار سال و مطالبات مقام معظم رهبری پرداختند. پیگیری و گزارش مصوبات جلسات گذشته کمیسیون و کارگروه اشتغال از دیگر مباحث مطرح شده توسط رئیس کمیسیون بود.
در ادامه حاضران در جلسه به بیان دیدگاهها و نطرات خود در خصوص موضوع جلسه با عنوان بررسی موانع و راهکارهای رونق تولید و همچنین گزارشی از مصوبات جلسات گذشته به شرح ذیل پرداختند.
شبکه بهداشت و درمان:
– عدم استقبال لازم از سوی متقاضیان جهت دریافت مجوزهای بهداشتی و … برای مشاغل خانگی و تولید مواد غذایی
– هدف گذاری بر روی یک محصول و تولید شاخص ( غذایی و سنتی ) جهت معرفی و برندسازی آن بعنوان سوغات و محصول غذایی و سنتی دامغان
– تلاش در جهت حفظ اشتغال و فرصت های ایجاد شده در بخش مشاغل خانگی ، تولیدصنایع دستی، صنعتی واداری در شهرستان.
آقای شفیع زاده:
– تشکیل کارگروه ویژه رونق تولیدو اختصاص اتاقی در محلی برای پیگیری مستقیم امور مربوط به اشتغال در بخش های مختلف
– آموزش در جهت توانمند سازی و اشتغال حرفه ای افراد جویای کار و استفاده از ظرفیت فنی و حرفه ای
– پیگیری در خصوص ایجاد مرکز آموزش و گواهینامه پایه یک و ویژه در شهرستان دامغان
– استفاده از ظرفیت آب های پسماند و فاضلاب شهری که ظرفیت بهره برداری خوبی دربخش کشاورزی دارد.
اداره تعاون روستایی:
– تسهیل روند اداری در شهرستان درخصوص صدور مجوزها و استعلامات در بخش سرمایه گذاری و تولید.
– ثبات در اشتغال و حفظوحمایت از وضعیت موجوددر اولویت قرار گیرد.
– استفاده از ظرفیت بخش کشاورزی و همچنین فرهنگ سازی درخصوص ترغیب جوانان به حضور و فعالیت و اشتغال در این بخش بعنوان تولیدواشتغال پایدار و مستمر.
– تلاش در جهت تامین امنیت از لحاظ سرقت و… در بخش کشاورزی و دامداری .
کمیته امداد:
– تسهیلات اشتغال از طریق تبصره ۱۶ و همچنین تسهیلات روستایی که در این بخش ۶۵۰ نفر ثبت نام نموده و ۱۱۵ نفر موفق به دریافت تسهیلات شده اند.
– یکی از بزرگترین موانع تولید علاوه بر تامین مواد اولیه، بازاریابی، نداشتن مجوز و کدشنا سه بهداشتی است.
اداره بهزیستی:
– پرداخت حق بیمه مددجویان و توان جویان بهزیستی به کارفرمایانی که اشتغال این افراد را فراهم کنند و همچنین ارتقاء کارایی شغلی به کارفرما بصورت بلاعوض که از مبلغ یک تا پنج میلیون تومان می باشد و همچنین اختصاص وام به کارفرمایان تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان.
– جذب ۵۴۰ میلیون تومان تسهیلات از محل بند ب تبصره ۱۶ که شهرستان دامغان…
۱- کمیته پیگیری احداث نیروگاههای تولید برق ( بادی، خورشیدی ) که با مسئولیت آقای دکتر سیدماکان ترابی عضو شورای شهر تشکیل شده بودفعالیت خودرا ادامه داده و گزارشات و برنامه های خود را در جلسات آتی کمیسیون ارائه نماید.
۲- کمیته پیگیری احداث گلخانه ها، که با مسئولیت آقا‌ی مهندس طباطبایی مدیریت محترم جهاد کشاورزی و مهندس حق دادی تشکیل گردیده است، گزارشات و برنامه های خود را در جلسات آتی کمیسیون ارائه نماید.
۳- کارگروه ایجاد بازار اینترنتی و ( start up )با مسئولیت آقایان شفیع زاده و خراسانی گزارشات و برنامه های خود را در جلسات آتی کمیسیون ارائه نماید.
۴- مقرر شد جلسه ای با حضور تعدادی از تولیدکنندگان منتخب و ارگانهای مربوطه جهت بررسی موانع و راهکارهای رونق تولید برگزار گردد.
۵- مقررشد شبکه بهداشت و درمان در خصوص تصفیه خانه و محل خروجی فاضلاب و پسماند شهری پیگیری ویژه ای داشت باشدو نتیجه را به شورای شهرارایه نماید.
۶- های عملی و کاربردی ویژه فارغ التحصیلان و کشاورزان و فعالان این بخش به نحو مقتضی اقدام نماید. و مقرر شد در این ارتباط از ظرفیت مرکز فنی و حرفه ای برادران وخواهران نیز استفاده شود.
دراین جلسه حضار نقطه نظرات خود رادر خصوص موانع فعلی پیش روی تولید و اشتغال و همچنین راههای رونق تولید به صورت تفصیلی بیان نمودند که ان شاءالله در جلسات آتی کمیسیون مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

جلسه در ساعت ۱۳:۳۰ با ذکر صلوات خاتمه یافت.

حاضرین:

شهرداری دامغان – اداره بهزیستی – مراکز فنی و حرفه ای خواهران و برادران – جهاد کشاورزی – کمیته امداد – اداره تعاون روستایی – اداره کار و رفاه اجتماعی – اداره برق – شبکه بهداشت و درمان – جناب آقایان هراتی، حسن بیکی، حسینی پور، فولادیان، شفیع زاده و خراسانی

غائبین:
فرمانداری – دفتر امام جمعه – دفتر نماینده – اداره میراث فرهنگی – اداره صمت – اتاق اصناف – سپاه ناحیه دامغان

bigtheme