سرخط ویژه
خانه / اخبار / آفت ۷۰درصدی لبخند پسته دامغان را خشکاند/ کاهش عرضه عامل گرانی پسته

آفت ۷۰درصدی لبخند پسته دامغان را خشکاند/ کاهش عرضه عامل گرانی پسته

دبیر جشنواره ملی پسته دامغان از کاهش محصول پسته در اثر سرمازدگی به‌عنوان یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت این میوه پرطرفدار خبر داد.

رضا زارع‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد از محصول پسته باغداران پسته در دامغان در اثر سرمازدگی از بین رفته است.

وی با بیان اینکه بازار پسته با ۳۰ درصد محصول باغداران پوشش داده شده افزود: بدیهی است در چنین شرایطی که ۷۰درصد محصول با آفت و سرمازدگی همراه بوده به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا این محصول با افزایش قیمت روبرو باشد ضمن اینکه امسال در بیشتر کالاها تا حدودی با افزایش قیمت روبرو بودیم.

دبیر جشنواره ملی پسته دامغان از پسته دامغان به عنوان ممرغوب‌ترین پسته دنیا نام برد و تصریح کرد: پسته دامغان همواره از بازار خوبی برخوردار بوده است.

وی از دامغان به عنوان یکی از مهمترین مناطق پسته‌خیز در ایران نام برد و گفت: سطح زیرکشت این محصول در شهرستان دامغان بالغ بر ۱۷ هزار هکتار است.

زارع‌زاده یادآوری کرد: بیش از ۱۳ هزار هکتار از این باغات پسته، مثمر و بارور و ماباقی آن نهال است و در سال‌های آتی به ثمر می‌نشیند.

دبیر جشنواره ملی پسته دامغان خاطرنشان کرد: باغات پسته علاوه بر شهرستان دامغان در دیگر شهرستان‌های استان سمنان نیز وجود دارند که میزان آنها در این آمار نیامده است اگرچه عمده باغات پسته استان در شهرستان دامغان که قطب کشت این محصول استراتژیک است،هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا جشنواره ملی پسته دامغان تا ساعاتی دیگر در دامغان شروع و تا جمعه ۱۶ شهریورماه ادامه دارد. دکتر محمود حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی، طهماسبی معاون وزارت جهاد کشاورزی ، معاون سازمان میراث فرهنگی و ده‌ها مقام مسوول و فعال این حوزه از جمله میهمانان جشنواره پسته در دامغان هستند. معاون وزیر جهادکشاورزی امروز دوشنبه و حجتی وزیر جهادکشاورزی روز چهارشنبه میهمان ویژه این جشنواره هستند.

bigtheme