سرخط ویژه
خانه / مناسبت ها / هشتم آبان ماه روز ملی پدافند غیرعامل گرامی باد.

هشتم آبان ماه روز ملی پدافند غیرعامل گرامی باد.

هشتم آبان ماه در تقویم رسمی کشور روز “ملی پدافند غیرعامل” به ثبت رسیده. در تاریخ ۱۳۸۲/۸/۸ مقام معظم رهبری در فرمانی تشکیل کمیته دائمی پدافند غیرعامل را ابلاغ و از آن پس هشتم آبان ماه به عنوان روز ملی پدافند غیرعامل بر صفحه تقویم جای گرفت.

پدافند غیرعامل در تعریفی جامع به معنای مجموعه اقدامات غیرمسلحانه ای است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل در امر مدیریت بحران در برابر تهدیدات نظامی دشمن می شود. پدافند غیرعامل مستلزم بکارگیری جنگ افزار نبوده و با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تأسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل کاهش داد.

شعار امسال پدافند غیرعامل که از سوم تا نهم آبان برگزار می شود « پدافند غیرعامل مصونیت بخشی با عزم ملی و مدیریت جهادی» است.

ایجاد فرهنگ و باور عمومی در مورد ضرورت بکارگیری اصول پدافند غیرعامل درمورد طرحهای حساس و حیاتی کشور به ویژه در میان مدیران سطوح مختلف و در میان مردم جامعه، تهیه و اجرای طرحهای پدافند در مورد مراکز، اماکن و تأسیسات حائز اهمیت نظامی و غیرنظامی موجود و در دست اجرا براساس اولویت بندی از جمله سیاستهای اصلی مورد تأکید در پدافند غیرعامل است که باید مورد توجه قرار گیرد.

bigtheme