سرخط ویژه
خانه / اخبار / معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی: ۹۰۰هزار هکتار باغ در سطح کشور نیازمند جوان‌سازی و تغییر است

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی: ۹۰۰هزار هکتار باغ در سطح کشور نیازمند جوان‌سازی و تغییر است

محمدعلی طهماسبی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تأکید بر اینکه حضور در پنجمین جشنواره ملی پسته فرصت خوبی برای بازدید از باغات و مزارع استان سمنان و احصاء مشکلات و ارائه راهکارهای مناسب است، ابراز داشت: حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار باغ در کشور وجود دارد که از این تعداد ۹۰۰هزار هکتار باغ در سطح کشور نیازمند جوان‌سازی و تغییر است.

وی افزود: اکثر باغات به‌صورت سنتی هستند که باید این باغات با کشات ارقام جدید یکدست شود از طریق مراکز تحقیقات کشاورزی و تبادل اطلاعات با کشورهای اروپایی ارقام خوبی در تولید انواع محصولات باغی وجود دارد که باید کشت این ارقام تجاری در دستور کار قرار گیرد.

تولید ۲۰ میلیون تن سردرختی

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه حدود ۲۰ میلیون تن سردرختی تولید باغات سطح کشور است، ابراز داشت: سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در بخش باغبانی افزایش بهره‌وری است لذا جوان‌سازی و جایگزینی باغات سنتی در دستور کار خود قراردادیم به‌عنوان‌مثال دو رقم پسته فندقی واکبری باید در جای مناسب خود در شهرستان دامغان کشت شود.

طهماسبی بابیان اینکه حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن تولید محصولات گلخانه‌ای پیش‌بینی امسال است، تصریح کرد: با توجه به کمبود منابع آب و لزوم صرفه‌جویی در مسائل آبی توسعه گلخانه‌ها ازجمله سیاست‌های وزارت جهاد در استان‌ها پیگیری می‌شود زیرا در این اقدام حدود ۹۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد داشت.

وی افزود: در رابطه با کشت گیاهان ن کم آب بر نیز یکی دیگر از سیاست‌های جهاد کشاورزی برای مقابله با خشک‌سالی است که درزمینهٔ گیاهان دارویی همین منطقه دیباج گل محمدی به‌عنوان گیاه کم آب و  اقتصادی کشت می‌شود و بهره‌وری خوبی نیز دارد.

صرفه جویی ۴۰ درصدی آب با طرح سایه بان باغات

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه طرح ایجاد سایه‌بان بر روی باغات در این وزارت خانه پیگیری و دنبال می‌شود، ابراز داشت: کشاورزان می‌توانند از طریق  اخذ تسهیلات اشتغال روستایی و صندوق توسعه ملی برای ایجاد سایه‌بان در باغات استفاده کنند.

طهماسبی در ادامه تصریح کرد: با طرح ایجاد سایه‌بان در باغات محصولات کشاورزی در برابر حوادث قهری نظیر تنش آبی سرما، گرما، طوفان و تگرگ محافظت‌شده و در بهبود کیفیت محصول اثرگذار است و ضمن آن حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد باعث صرفه‌جویی در مصرف آب نیز می‌شود.

وی افزود: حدود ۱.۵ میلیون تن در سال محصولات باغی به ارزش سه میلیارد دلار به کشورهای مختلف صادر می‌شود که با توجه به موضوع ارز ازنظر ارزشی صادرات محصولات باغبانی می‌تواند برگشت زیاد داشته باشد و انگیزه خوبی برای صادرات در بین بهره‌برداران ایجاد کند.

تنها ۱۰۰هزار هکتار باغ پسته بیمه است

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه سرمازدگی تنش محیطی است، ابراز داشت: دو راه برای جبران این خسارات وجود دارد اول آنکه باغات‌ باید بیمه باشند که از ۴۶۰ هزار هکتار پسته که در کشور حدود ۱۰۰ هزار هکتار آن  بیمه است و در خصوص باغاتی که بیمه نیستند باید از طریق ستاد بحران مستقر در فرمانداری‌های هر شهرستان پیگیری شود

طهماسبی در ادامه تصریح کرد: ولی راه علاج دوم برای مقابله با سرمازدگی کشت گیاهان مقاوم‌تر در برابر سرما است و باید ارقام دیر گل از طریق سرشاخه کاری و یا پیوند در بخش‌های مستعد سرما انجام شود.

وی افزود: سطح سرمازدگی باغات بالغ‌بر ۶۴۰ هزار هکتار در کل ایران دچار خسارت سرمازدگی شدند ولی در همه محصولات آن چیزی که جمع‌بندی استان‌ها بود حدود ۱۱ هزار  میلیارد تومان برآورد خسارت گزارش شد.

bigtheme