خانه / دسته‌بندی نشده / جلسه کمیته تخصصی شورای فرهنگ عمومی مورخ ۹۹/۱۱/۲۰

جلسه کمیته تخصصی شورای فرهنگ عمومی مورخ ۹۹/۱۱/۲۰

         به یاری حق جلسه کمیته تخصصی شورای فرهنگ عمومی با حضور اعضاء و موضوع (( بحث و تبادل نظردر خصوص اتباع خارجی و فاقد هویت مستقر در شهرستان دامغان)) رأس ساعت ۱۰/۳۰ مورخ ۹۹/۱۱/۲۰ در محل سالن اجتماعات شورای اسلامی شهر دامغان برگزار شد.

        در ابتدای جلسه بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید ، رضا زارع زاده مسئول کمیته تخصصی شورای فرهنگ عمومی نکاتی را متذکر شدند ، ایشان با تاکید بر رشد فزاینده آمار اتباع خارجی و افراد بدون هویت در شهرستان ، این امر را بزرگترین چالش و خطربالفعل و بالقوه برای شهرستان معرفی نمودند و متذکر شدند اگربرای این موضوع چاره ای اندیشیده نشود در آینده به یک بحران لاینحل تبدیل خواهد شد. وی تاکید نمود راه حل اساسی و قطعی مشکل ، هنوا و هماهنگ شدن همه مسئولین و همشهریان عزیز است تا بتوانیم برآن فائق آییم.

         سپس هر کدام از حضار محترم نقطه نظرات خود را مطرح نمودند ، آقای بیات نماینده محترم نیروی انتظامی با اشاره به اجرای ۶ طرح مقابله با اتباع خارجی و افراد بدون هویت در طی ماههای اخیر ، متذکر شدند افراد بدون هویت به اردوگاه مربوطه اعزام شدند، ایشان هماهنگی و سختگیری بیشتر را در ارائه خدمات به اینگونه افراد را توسط مردم و نهادهای مربوطه ، خواستار شدند. طبق گزارش برخی از حضار ، جرایمی چون قتل ، سرقت ، درگیری و نزاع های دسته جمعی ، توزیع مواد مخدر ، ایجاد ناامنی در برخی از مناطق شهری و … از جمله پیامدهای حضور این افراد در شهرستان می باشد.

         آقای زحمتکش ریاست محترم اداره بهزیستی نیز بر هماهنگی بین دستگاههای اجرایی برای مقابله با این معضل اجتماعی تاکید نمودند و گزارش دادند در طی سال جاری پنج نوبت طرح جمع آوری کودکان کار و متکدیان را اجراء نموده ایم ولی چون قانون و دستور العمل خاصی برای برخورد با اینگونه افراد وجود ندارد ما عملاً خیلی موفق نمی شویم.

         آقای صبوری ریاست محترم اداره تبلیغات اسلامی متذکر شدند با اینگونه افراد باید بدون ملاحظه برخورد قانونی صورت پذیرد و مردم نیز باید ترحم نسبت به این افراد را کنار گذاشته و کمک نمایند تا مسئولین در انجام وظایف خود موفق شوند.

        آقای پریمی معاونت اداره آموزش و پرورش نیز بر افزایش بی رویه این گونه افراد تاکید نمودند و ادامه این وضعیت را برای مراکز آموزشی و فرهنگ شهر امری خطرناک توصیف نمودند.

         آقای مدرسی قائم مقام محترم سپاه پاسداران ، قطع و تقلیل خدمات به اینگونه افراد ، وحدت رویه مردم و مسئولین برگزاری جلسات منظم و پیگیری جدی مصوبات جلسات در این خصوص و همچنین برخورد قاطع قانونی را راه حل منطقی مقابله با این پدیده اجتماعی برشمردند.

         آقای مهندس نصرتی شهردار محترم ، با اشاره به شناسایی ۲۴۰ خانوار از اتباع خارجی و بدون هویت ، خواستار برخورد قانونی و اصلاح قوانین ضعیف فعلی در برخورد با اینگونه از افراد شدند.

         آقای سید ماکان ترابی عضو محترم شورای اسلامی شهر نیز تاکید بر برخورد قاطع و قانونی با افراد بدون هویت نموده و متذکر شدند اگر تاکنون مسئولین مربوطه در شهرستان مشکل را جدی گرفته بودند ، ما در حال حاضر شاهد حجم بالای آمار این افراد و اقدامات  مخاطره آمیز آنها نبودیم.

در ادامه دیگر افراد جلسه نیز نقطه نظرات خود را بیان و درنهایت تصمیماتی بشرح ذیل اتخاذ شد تا با پیشنهاد به شورای فرهنگ عمومی و در صورت تصویب در آن شورا جهت اجراء به دستگاههای اجرایی ذیربط ابلاغ گردد.

۱-پیگیری و اجرای برخی از مشکلات و معضلات از جمله ، ایجاد ناامنی و درگیریها توسط این افراد ، سرقت ، توزیع مواد مخدر و درگیری و نزاعهای دسته جمعی و… به شورای تامین شهرستان واگذار گردد و آن شورا کما فی السابق اهتمام بیشتر به اینگونه امور داشته باشند.

۲-توسط روحانیون محترم و افراد موثر و صاحب تریبون و قلم کارفرهنگی جدی صورت پذیرد که کمک و حمایت از اینگونه افراد به صورتهای عاطفی ، مالی ، اجتماعی ، رفاهی و … برای حال و آینده شهر مضر بوده و مسئولین شهر را در انجام وظایف خود منفعل و ناموفق می کنند با تاکید بر این موضوع که این افراد حق حیات و زندگی دارند ، منتهی در مناطق خود و با فرهنگ بومی خود و البته با کسب مدارک هویتی و سجلی لازم .

۳-محدود کردن سرویسهای خدماتی و رفاهی به اینگونه افراد از ناحیه مردم و مسئولین شهرستان

۴-انجام کارپژوهش علمی برای شناخت دقیق و آمار واقعی این افراد در سطح شهرستان دامغان

۵-مذاکره و متقاعد ساختن مسئولین بنگاهای مسکن برای امتناع از فروش و اجاره خانه به افراد بدون هویت و مهاجرین غیر قانونی

۶-همکاری و مساعدت دستگاههای اجرایی مرتبط در محدود و ممنوع ساختن  و ارائه خدمات به اینگونه افراد از جمله اتاق اصناف و بنگاههای مسکن و …

جلسه ساعت ۱۲/۳۰ با ذکر صلوات باتمام رسید.

bigtheme