خانه / اخبار / به مناسبت ۷ مهرماه روز ملی آتش نشانی و ایمنی از رشادت‌های آتش نشانان دامغانی تجلیل شد

به مناسبت ۷ مهرماه روز ملی آتش نشانی و ایمنی از رشادت‌های آتش نشانان دامغانی تجلیل شد

به مناسبت ۷ مهرماه روز ملی آتش نشانی و ایمنی از رشادت‌های آتش نشانان دامغانی تقدیر و تشکر شد.

به منظور گرامی داشت یاد و خاطره شهدای متعلق به شهرداری دامغان با حضور امام جمعه ،فرماندار،شهردار،رئیس شورای شهر و تعدادی از کارکنان شهرداری در منزل شهید حامدی از خانواده ایشان تجلیل وقدردانی شد.برادرشهید حامدی از پرسنل سختکوش آتش نشانی شهرداری دامغان است.در ادامه امام جمعه ،فرماندار،شهردار،رئیس شورای شهر دامغان از رشادت های آتش نشانان دامغانی تقدیر و تجلیل کردند .

لازم به ذکر است در نشستی جداگانه نصرتی شهردار دامغان و زارع زاده رئیس شورای شهر دامغان از پیشکسوتان آتش نشانان بازنشسته دامغانی نیز تجلیل و قدردانی نمودند.
در این نشست مسلم نصرتی با گرامی داشت روز آتش نشان و شنیدن خاطرات آنان بیان داشت:کسی که برای نجات جان دیگران به دل آتش میزند چیزی جز نهایت ایثار نیست و اقدامات آتش نشانان همانند عملیات های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس است.

رضازارع زاده رئیس شورای شهر دامغان جمع آوری خاطرات و تجربیات آتش نشانان و انعکاس آن به نسل جدید را مفید و مهم دانست و گفت:انعکاس خاطرات آتش نشانان در قالب کتاب حائز اهمیت است و می تواند برای نسل آینده مثمر ثمر باشد. وی افزود: نشر این خاطرات می تواند جنبه های مختلف آموزشی به همراه داشته و انعکاس آن در سطح بومی و ملی باشد .

در این نشست ابراهیمی مسئول آتشنشانی دامغان گزارشی از عملکرد پایگاه های آتش نشانی ارائه کرد و گفت:در دامغان دو پایگاه آتش نشانی مرکزی و گلستان با ۲۴ نفر آتش نشان همراه با تجهیزات و ۸ دستگاه خودرو اطفاء حریق و امداد و نجات به طور شبانه روزی به همشهریان دامغانی ارائه خدمت می کنند.

۷ مهر ماه سال ۱۳۵۹ پالایشگاه آبادان در جنگ ایران و عراق از سوی دشمن مورد حمله هوایی قرار گرفت. پس از این اتفاق آتش نشانان برای اطفای حریق وارد عمل شدند، در حین اطفای حریق بار دیگر این پالایشگاه بمباران شد و تعداد زیادی از آتش نشانان در این حادثه شهید شدند.
۲۰ سال بعد از این حادثه، طرح تعیین روز آتش نشانی و ایمنی در سال ۱۳۷۹ توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تأیید شد.
سابقه تأسیس سازمان آتش نشانی در ایران به سال ۱۲۲۱ در شهر تبریز باز می‌گردد؛ بعد از شهر تبریز دومین و سومین واحد‌های آتش‌نشانی رسمی در جنوب کشور و در شهر‌های مسجد سلیمان و آبادان برای حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه آن شهر‌ها تأسیس شد.اولین پایگاه آتش نشانی در شهر تهران در سال ۱۳۰۳ تأسیس شد.
سازمان‌های آتش‌نشانی با هدف نجات جان و اموال انسان‌ها تشکیل شده‌اند، بنابراین یک آتش‌نشان قادر است در بحرانی‌ترین شرایط محیطی و زیان آورترین و سخت‌ترین شرایط کاری به یاری حادثه دیدگان بشتابد.
آتش نشانان در محیط‌های پر مخاطره‌آمیز و از جمله انفجار‌ها و حریق‌های گسترده به امدادرسانی و عملیات می‌پردازند و آتش نشانی جزء یکی از مشاغل سخت به شمار می‌آید.
با وجود اینکه همه بر سخت و زیان آور بودن شغل آتش نشانی اذعان دارند، اما این شغل تا سال ۹۷ در لیست مشاغل سخت قرار نداشت.
سرانجام در تاریخ ۳۰ دی ماه سال گذشته و در سالگرد حادثه پلاسکو در یکصد و چهل و نهمین جلسه شورای عالی حفاظت فنی مشاغل عملیاتی مقرر شد تا آتش‌نشانی به ۱۳ گروه شغلی گروه «ب» مشاغل سخت و زیان‌آور اضافه شود.در این میان وقوع حادثه پلاسکو و شهادت ۱۶ آتش نشان باعث شد، نگاه‌ها به شغل آتش نشانی حساس‌تر شود.حادثه پلاسکو نقطه عطفی برای آشنایی مردم و جامعه با شغل آتش نشانی بود.
در تمامی شهرها و تعدادی از روستا های استان سمنان پایگاه های آتش نشانی مستقر و در هنگام نیاز به یاری هموطنان می شتابند.در طول سال شاهد چند اتفاق ناگوار در سطح شهرها ، روستاها و شهرک های صنعتی استان بوده ایم که با حضور به موقع آتش نشانان ،خسارات ناشی از آتش سوزی و…به کمترین حد خود رسیده است.

bigtheme